Köşe Yazıları

Yazar Ümit BAKIR yazdı… “Eğitim ve Diplomalı Cahillik”

Yazar Ümit BAKIR yazdı... "Eğitim ve Diplomalı Cahillik"

Eğitim temellerinin hamilelik döneminde başlamakta olduğu bilimsel camia tarafından öne sürülmekte ve kabul görmektedir.
Şu iyi bilinmelidir ki; eğitimsiz insanlar hayat için birer çile ve dertten öteye gitmemekle beraber çevreye de ciddi manada tehlike sunmakta ve huzursuzluğu telkin etmektedir. Bu huzursuzluktan hoşnut olacak insan olmadığını düşünmemiz olasıdır. Çünkü halis düşünce bunu gerektirmektedir. Habis düşünceli insanlar ise sürekli bir kurgu ve kuruntu içeresindedir.
Günümüz dünyasında insanlar, eğitimin ancak sınıf sıralarında veya üniversite kampüslerinde başlayıp oralarda bitebileceğini düşünmektedir. Bu sebeptendir ki eğitime bakış açısı epey değişmiş ve sözde modern düşünce olarak asıl olan eğitimden bir hayli uzaklaşmıştır.
Eğitim sadece üniversite ve okul ile bağdaştırılabilecek bir kavram değildir. Bunu idrak edebilmek için de elbet eğitim kelimesinden nasiplenmek ve bu kelimenin altında yatan manayı bulmak gerekmektedir.

Ülkemizin bu konudaki belli başlı sorunlarından bir tanesini dile getirmek gerekirse ” Diplomalı İşsiz ” tabiriyle birçok kesimden tasdik alınabilir. Bu sıkıntının daha ötesinde olan sıkıntı ise; “Diplomalı Cahil” yahut “Eğitimsiz, Diplomalı” tabirini fazlasıyla karşılayan vasıfsız elemanların, üniversite diplomalarını eğitim seviyelerinde bir ölçüt olarak kullanmasıdır. Oysa ki Eğitimde ölçütün asla dar kalıplar çemberine alınmaması gerekir. “Diplomalı, Eğitimsiz” insanlar ile karşı karşıya gelmek ve onlara karşı haklı çıkmakta bir hayli zor olmaktadır.

Çok iyi bilinmesi gereken ve ivedilikle üzerinde çalışmalar yapıldıktan sonra, çözüme kavuşturulması elzem olan eğitim sorunlarının, açıklığa kavuşması ve her bireyin bundan nasiplenmesi gerekmektedir. Çünkü ; Gerekli olan eğitimden üstüne düşeni kapmamış, kendi kendini eğitememiş ve asıl olan eğitimin ne olduğunun idrakine varamamış olan insanlar, ileriki yıllarda ateşe odun taşırcasına, büyük sorun ve sıkıntılara zemin hazırlamaktadır. Bu sorunu kısa ve öz olarak bir cümle ile şöyle aktarabiliriz;

” Kendisi eğitimden nasiplenmemiş bir ebeveynden , hangi olasılıkla eğitimli bir ebeveyn yetişebilir”

Selam, sevgi ve dua ile…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu