Köşe Yazıları

ÖĞRENMEYİ TAKİP ETMEK

Merhaba, tüm yeniliklere ve öğrenmelere

Tabiptir; hekimden insana yönelen. İnsanın varlığını ele alan, beşerden yola çıkarak en ayrıntısına kadar inceleyen ve her bir hücresine inerek onarımını sağlayan…

Tabiplikten talep (talip olmak) etmenin adıdır, talebe.

Talebe, ilim-irfan ister. Ayrıntıları, özellikleri, nitelikleri bilmek, anlamak, ezmek ve en önemlisi kültürü bilmek ve yaşamaktır.

İlim isteyen bilim öğrenen…

Öğrenmek, kavramsal düzenlemeler yapma sürecidir. Alıştırma ve uygulamaların sürekli olan etkilerine verilen isimdir. Bazen de belli bilgi, beceri ve anlayışlar edinme çabasıdır. Böylelikle yaşantı sonucu ya da yineleme yoluyla davranışta oluşan sürekli bir değişiklik aşamasıdır.

Ruhsal süreç ile ilgili olan öğrenme de ise; algılama, belleme, depolama, anımsama ve unutma işleyişleri ön plandadır. Bu ruhsal süreçteki bilişsel öğrenmeyi sağlamak için pekiştirme (bazen tekrar bazen ise duygusallık ile gerçekleşir), yineleme ve öğrenmeye hazır olunması gerekir.

Bu öğrenmeleri sağlayan öğretmenlerin, yakın gözetimi ve denetimi altında öğrenim gören çocuklara ve yetişkinlere verilen isim, öğrenen kişi yani öğrencidir.

Öğrencilerin öğrenmede en iyi olduğu gereksinimler ise; bilme, kendini yönetme, öğrendiklerini yaşamı ile ilişkilendirme, öğrenmeye hazır olması, yaşamda sorunlara çözüm odaklı olması.

Unutmayalım ki, hayatın her alanında öğrencilik bir meslektir ve bu genel mesleğin ustaları vardır. Öğrenme becerilerinde büyük ustalar;

Okuma, dinleme, yazılı ödevler hazırlama, formülleri ezberleme, sınavlara hazırlanma gibi ders çalışma, öğrenme yöntemi ve tekniklerini kullanabilme ustalarıdır…

“ En büyük emelim, maarif vekili olarak yurdumun irfanını yükseltmektir.” M.K. Atatürk

 

Teşekkür ederim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu