Dolar 32,2630
Euro 34,9023
Altın 2.428,36
BİST 10.479,16
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 20°C
Hafif Yağmurlu
Ankara
20°C
Hafif Yağmurlu
Per 23°C
Cum 26°C
Cts 29°C
Paz 30°C

Yaşlı Profili Araştırması Sonuçlarında Ne Çıktı?

Yaşlı Profili Araştırması Sonuçlarında Ne Çıktı?
05/03/2024 06:45
A+
A-

Yaşlı Profili Araştırması Sonuçlarında Ne Çıktı?

 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Erzurum programına, Vali Mustafa Çiftçi’yi makamında ziyaret ederek başladı. Göktaş, valilik şeref defterini imzaladı, kentle ilgili bilgi aldı.

Daha sonra Erzurum Büyükşehir Belediyesine geçen Bakan Göktaş, Belediye Başkanı Mehmet Sekmen tarafından karşılandı. Basına kapalı devam eden ziyarette Sekmen, belediye çalışmalarıyla ilgili Göktaş’a bilgi verdi.

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanlığının sosyal tesislerinde düzenlenen, “STK ve İş Dünyası Buluşması”na katılan Göktaş, Palandöken’in eteklerinde kurulmuş kutlu bir medeniyet olarak nitelendirdiği Erzurum’da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selam, sevgi ve muhabbetlerini ileten Göktaş, heyetine gösterilen misafirperverlikten dolayı da teşekkür etti.

Erzurum’un Milli Mücadele dönemindeki önemine vurgu yapan Göktaş, “Bu şehir, Gazi Mustafa Kemal önderliğinde 105 yıl önce başlatılan Milli Mücadele’mizin kalesidir. Bu şehir, Erzurum Kongresi ile kurtuluş meşalesinin yanan ilk ateşidir. Bu şehir, ‘Milli sınırlar içinde vatan bir bütündür, bölünemez’ kararının filizlendiği yerdir.” diye konuştu.

Milletle el ele Türkiye’nin ikinci asrının temellerini attıklarını vurgulayan Göktaş, şunları söyledi:

“Sayın Cumhurbaşkanı’mızın liderliğinde milletimizle gönül gönüle Türkiye Yüzyılı’nı tuğla tuğla inşa ediyoruz. Ecdadımızın emaneti olan bu vatanı eğitimden ulaşıma, sanayiden ticarete, turizmden sosyal hizmetlere kadar her alanda güçlü kılarak geleceğe taşıyoruz. Çocuklarımıza refah ve huzur içinde yaşayacakları bir ülke, tarihi, kültürel, doğal zenginlikleri korunan şehirler bırakmak için çalışıyoruz.

Bunu siz kıymetli sivil toplum kuruluşlarımızla iş insanlarımızla, teşkilatlarımızla güç birliği yaparak gerçekleştiriyoruz. Bugün, Türkiye’nin kalkınması ve gelişmesi, istihdamın ve üretimin artması iş dünyamızın gösterdiği azim ve kararlılığın bir neticesidir. Artan refahın, toplumda adil ve etkili bir şekilde dağıtılması sivil toplum kuruluşlarımızın ortaya koyduğu özverinin bir neticesidir.”

Türkiye ekonomisinin dünyada yükselen bir değer olmasının daha fazla kadının iş dünyasına katılmasıyla mümkün olduğunu dile getiren Göktaş, “Sevginin ve merhametin bütün insanlığı kuşatması ancak ve ancak daha fazla kadının sivil toplum kuruluşlarının her kademesinde yer almasıyla mümkündür. Bakanlık olarak, kadınların istihdamının artırılması, çalışma şartlarının iyileştirilmesi için elimizden gelen tüm çabayı ve gayreti gösteriyoruz.” ifadesini kullandı.

 Türkiye’de ilk defa yapıldı

Dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’de de yaşlı nüfusunun arttığına işaret eden Göktaş, “Bugün yüzde 10 olan 65 yaş ve üzeri nüfus oranımızın 2030’da yüzde 12,9, 2040’ta ise yüzde 16,3 olması bekleniyor.” diye konuştu.

Bakanlık olarak “Yaşlı Profili Araştırması” yaptıklarını bildiren Göktaş, şunları kaydetti:

“Yine dünyada ve Türkiye’de yalnızlaşma oranları giderek artıyor. Özellikle yalnız yaşayan yaşlılarımızın sayısının gün geçtikçe daha da arttığına şahit oluyoruz. Türkiye’de ilk kez yapılan Yaşlı Profili Araştırması’nda çok çarpıcı sonuçlar elde ettik. Bu ay içerisinde sonuçları milletimizle paylaşacağız. Araştırma kapsamında 22 bin 640 hanede çalışma hayatından sosyal yardımlara, yaşlı haklarından toplumsal hayata katılıma 9 başlıkta yüz yüze görüşmeler gerçekleştirdik. Elde ettiğimiz sonuçlar, yaşlılarımıza sunduğumuz hizmetlerimize yön verecek. 4 yılda bir güncelleyeceğimiz veriler doğrultusunda hizmetlerimizi günün koşullarına göre ele alacağız. Yaşlı vatandaşlarımıza sunacağımız hizmetlere ilişkin göstergeleri bütüncül olarak değerlendirebileceğimiz bir sistemin alt yapısını oluşturacağız.”

Araştırmayla yaşlıların her türlü riskten korunması ve yaşlılar için iyileştirici tedbirler alınmasını sağlayacak politikalara temel teşkil edecek somut veriler elde edeceklerini bildiren Mahinur Özdemir Göktaş, “Mağduriyete sebep olabilecek riskleri tespit edebileceğiz. Vatandaşlarımızın ihtiyaç duydukları destek hizmetlerine ulaşmalarını sağlayan, koruyucu ve önleyici müdahaleleri içeren bir yapının oluşturulmasına yönelik ihtiyaç analizi yapacağız.” değerlendirmesini yaptı.

“Kuruluşlarda milli, lisanlı ve amatör 5 bin sporcu bulunuyor”

Bakan Göktaş,  daha sonra Konaklı Mahallesi’ndeki Palandöken Kayak Merkezi 2’de düzenlenen, “Erzurum’un Yıldız Kayakçıları Zirvede Buluşuyor” Projesi’nin tanıtım programına katılarak, bu çalışmanın anlamının çok büyük olduğunu söyledi.

Bu projeyle, koruma ve bakım altındaki çocuklara yeteneklerini geliştirmeleri için destek olduklarını anlatan Göktaş, her birinin profesyonel birer sporcu olarak alanında kendilerini ifade edebilecekleri bir platform sunduklarını belirtti.

Çocuklara verilen önemi vurgulayan Göktaş, şöyle devam etti:

“Tıpkı bu projede olduğu gibi kuruluşlarımızda kalan ve aralarında milli, lisanlı ve amatör sporcuların da yer aldığı 5 binden fazla çocuğumuz bulunuyor. Çocukların gösterdiği bu başarı bizleri çok mutlu ediyor. Daha fazla çocuğun ulusal ve uluslararası müsabakalarda yer almasını teşvik etmek için tıpkı Erzurum’da başlattığımız bu projeler gibi yeni ve başarılı çalışmaları önemsiyoruz. Sadece sporda değil, kültür, sanat, teknoloji ve bilişim alanlarında da çocuklarımızın yeteneklerini geliştirecek programlara katılmalar için destek olmaya devam edeceğiz.”

“Çocuğun kalbi ekilmemiş tarlaya benzer; ne eksen tutar” sözlerini paylaşan Göktaş, “O tarlaya sevgi tohumlarını ekmek, merhamet çiçeklerini yetiştirmek en asli vazifemizdir. Bu kapsamda çocuklarımızın en iyi şekilde yetişmeleri için gerekli her türlü çalışmayı eksiksiz olarak yürütüyoruz.” diye konuştu.

“Her bir çocuğa yeri geldiğinde anne, yeri geldiğinde baba oluyoruz”

Her alanda çocukların yanında yer almak için yoğun çaba harcadıklarını dile getiren Göktaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Korumamız altında olan tüm çocuklarımıza aile ortamında büyüyecekleri sıcak bir yuva sunuyoruz. Her bir çocuğa yeri geldiğinde anne, yeri geldiğinde baba oluyoruz. Abi, abla, kardeş oluyoruz. ‘Çocuğun üstün yararı’ ilkesini gözeterek çocuklarımızı her türlü istismardan, şiddetten ve kötü alışkanlıklardan korumak için üstün bir çaba sarf ediyoruz.

Eğitimde, sağlıkta, kültürde, sporda sosyal hayatın her alanında çocuklarımızın ve gençlerimizin yanında yer almaya gayret ediyoruz. İyi eğitim almaları, bir iş ve meslek sahibi olmaları, ülkemize ve milletimize yararlı bireyler haline gelmeleri için tüm imkanlarımızı seferber ediyoruz. Çünkü şunu çok iyi biliyoruz; özgür ve güçlü bir toplumun temeli ancak çocukların özgün ve nitelikli yetiştirilmeleri ile mümkün olabilir.”

“Çocuklar istikbalimizdir. Çocukların, milli ve manevi değerlere sahip, kendine güvenen, eğitimli ve sağlıklı birer fert olarak yetişmeleri demek, ülkemizin ve milletimizin istikbalini güvence altına almak demektir” ifadesini kullanan Göktaş, “Erzurum’un Yıldız Kayakçıları Zirvede Buluşuyor” Projesi’nin de bu güvenceyi sağlayacak çalışmalardan sadece biri olduğunu vurguladı.

Konuşmaların ardından kayak merkezinden iniş gösterisi yapan sporcular, Bakan Göktaş’a Türk bayrağı takdim etti. Göktaş, kayak yarışlarında dereceye girenlere madalyalarını verip sporcularla fotoğraf çektirdi.

Daha sonra çocukların kızak yarışlarını başlatan Göktaş ve beraberindekiler, programın ardından tüm sporcularla fotoğraf çekiminde yer aldı.

“İşitme engelli sporcuların bu büyük başarıları bizleri mutlu ediyor”

Havuzbaşı Kent Meydanı’nda düzenlenen 20. İşitme Engelliler Kış Olimpiyatları (Deaflympics) madalya törenine ise Bakan Göktaş ile Erzurum Valisi Mustafa Çiftçi, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, İşitme Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Kerim Vural katıldı. Bakan Göktaş ile beraberindekiler, birinci gün yarışlarında dereceye giren sporculara madalyalarını verdi.

Burada konuşan Göktaş, organizasyona ev sahipliği yapan Erzurum Büyükşehir Belediyesine teşekkür ederek, olimpiyatlara katılan tüm sporculara başarı diledi.

Olimpiyatlara 36 ülkeden1026 sporcunun katıldığını aktaran Göktaş, “Bu yıl olimpiyatlara rekor katılım sağlanmıştır. Ülkemizden de 65 sporcumuz katıldı. İnşallah önümüzdeki yıllarda bizden sporculara da madalya veririz. Madalya ve birincilik alan her bir sporcuyu tebrik ederim. İşitme engelli sporcuların bu büyük başarıları bizleri mutlu ediyor. Misafirlerimiz de Erzurum’da bulunmaktan çok mutlu.” dedi.

Göktaş, organizasyonun Erzurum’da düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.