Dolar 32,5202
Euro 34,9673
Altın 2.434,82
BİST 10.471,32
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 32°C
Açık
Ankara
32°C
Açık
Çar 32°C
Per 30°C
Cum 30°C
Cts 32°C

Türkiye Kent Konseyleri Birliği, depremin merkez üssü Kahramanmaraş’ta

Türkiye Kent Konseyleri Birliği, depremin merkez üssü Kahramanmaraş’ta
171929
04/11/2023 18:00
A+
A-

Türkiye Kent Konseyleri Birliği yönetimi depremin merkez üssü Kahramanmaraş’ta

Türkiye Kent Konseyleri Birliği ve Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz beraberinde TKKB Başkan Yardımcıları Necati Binici ve Sedat Köse ile yönetim kurulu üyeleri Burak Taştan, Nuray Akçasoy, Dr. Nevide Kimyon, Rüstem Kadri Septioğlu, Genel Sekreter Dr. Süleyman Basa, TKKB İcra Kurulu Üyesi Zeynep Arıkan ile birlikte Kahramanmaraş’ta sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile bir araya geldi.

“DOĞANIN İMDAT ÇIĞLIĞI DEPREMDİR”

Türkiye Kent Konseyleri Birliği ve Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, STK buluşmasında yaptığı konuşmada devletin fazlasıyla irade ortaya koyduğunu kaydeden Yılmaz, “Bunu tartışmayız biz. Ama şu andan itibaren bir sivil tarafın örgütlü Türkiye’de 150 kentte örgütlenmiş olan ve farklı kesimleri, farklı sosyolojileri bir araya getirmiş olan bu yapı,  kamu otoritesine doğru bir rapor nasıl sunabilir? Çözüm önerimiz neydi bizim? Yani depremden sonraki dayanışmada, Maraş’taki 500 fabrikayı aynı anda mutfağını harekete geçirecek bir B planımız var mı? Öncesinde kolonları kesmenin bir kent suçu ve insanlık suçu olduğunu koyabilecek miyiz biz? Anayasaya koyabilecek miyiz?  Emsal artışlarıyla ilgili suçun bir çocuğu öldürmek kadar tehlikeli olduğunu tartışabilecek miyiz biz? Toprakta, tarla vasfındaki arazilerde, yumuşak arazilerde bina yapmanın büyük bir kent suçu olduğunu tartışabilecek miyiz? Kente karşı işlenen suçların insana karşı işlenen suçlar kadar ağır suçlar olduğunu kentteki en ücradaki bir taksi şoförü dillendirebilecek hale gelecek mi? Bu duyarlılığımızı arttırabilecek miyiz? Bunu örgütlemek için örnek olaylara ihtiyacımız var. Neden? Kamu otoritesi verileri veriliyor. Bu istatistikleri doğru koymamız lazım ortaya. Anlamayı kolaylaştırmamız lazım bizim. Bizim Trabzon Caddesi’nde kolonu kesilmiş yirmi bina üzerinde sürekli konuşmamız lazım. Ve ondan dolayı öldüğümüzü konuşmamız lazım. Çünkü İzmir’de bunu gördük biz. İzmir depreminde. Kolonu kesilmiş binaların yıkılacağını biliyoruz. Ama canla ödemeyebilirdik bedelini. Tüm bu süreçle ilgili teknik tarafını elbette sizlerin endişelerini raporlayıp başka bir göz, başka bir kulak olarak muhatabına anlatmaktır derdimiz. Ha sizden daha çok bir şey bilmiyoruz” dedi.

“KAHRAMANMARAŞ’IN ŞU ÇIĞLIĞINI DİKKATE ALIN DEDİĞİMİZ ZAMAN DİKKATE ALACAKLARDIR”

Başkan Yılmaz konuşmasını şöyle sürdürdü;

”Toplumun bunların sorunlarını, muhafızı o konunun bedelini ödememiş insanlar olduğu zaman ciddiye alıyor. Politik otoriteleri. Kamu otoritesi. Biz kent konseyleri birliği olarak Kahramanmaraş’ın şu çığlığını dikkate alın dediğimiz zaman normalde akrabamız yok burada. Binamız yok. Bir şey var diyecekler. Dolayısıyla biz Bu tür bir sivil görev verdik kendimize. Sizlerden aldım. Sizler kadar bilmiyoruz buradaki gerçekleri. Aldığımız doğru verileri raporlayıp bizim yönetimimizde de var. Uzmanları var. Efendim eğitimciler var. Sadece sorun eğitim, sosyolojik tarafı var bunun. Ve bu tüm bu bilgiler doğrultusunda doğru bir raporlamayla muhataplara bu Kentte olmayan bir yapı olarak tekrar bu sorunları arz etmek arzumuz yerinde konuşmak istedik, dertleşmek istedik. Hiyerarşik olarak bir gücümüz yok. Sizin üzerinizde değiliz, bunu biliyoruz. Etkimiz, tüzel kişiliğimizin olmaması ve bütçemizin olmaması. Bu bizi çok etkili hale getiriyor. Çünkü hiç kimse bizden bir maddi bir beklenti içerisinde değil. Sonuç odaklı bir ilişki kuramıyor. Politik bir tarafımız yok. Aidiyeti olan arkadaşlarımız var. Cumhurbaşkanı Yardımcımız Cevdet Bey çok farklı bir insan. Kent Konseyi ziyaretinde Şunu söyledi. Verilen istatistiğin olmadığı sohbetler köy kahvesinde dedikodu veyahut da muhabbettir. Dolayısıyla lütfen bütün konuların bir verisi olsun. Belki de çözüm önerisi olsun. Planlama ahlakıdır bu. Bizim bir eskiden bir planlama teşkilatımız vardı. Böyle çalışırdı o yapılar. Dolayısıyla bu tür Türk devlet geleneğinde de vardır bu hafızın. Biz de çözüm Önerilerimizle beraber doğru verileri raporlayıp muhataplarını arz edebileceğimiz bir süreci tekrar canlandırmak istiyoruz. Depremden hemen bir ay sonra 4.17  diye bir zirveyle 4.17 saniye konuşturarak kent bilimcilerle uluslararası  devlet başkanlarıyla büyükelçilerden, eski belediye başkanlarına kadar yüze yakın kişiyle konuştuk raporladık ve herkes dayanışmadan daha önemli bir tedbirin altını çizdi. Ve o tedbir üzerinden birbirimizi tekrar motive ettik ve bir raporlama yaptık. Şimdi de sahayı gezerek buradaki bu aylar içerisinde nelerin eksik olduğunu tekrar yerinde gözlemleyip politikanın tartışması içerisinde buharlaşmış mevzuları göz önüne çıkarabilir miyiz gibi bir endişemiz var. Çünkü bize karşı ön yargılar yok siyasetçilerin. Bu konudan bir sonuç devşirmeyeceğimizi biliyorlar. Kent konseylerinin  bir avantajı var. İlgili bakanımız ve ilgili Cumhurbaşkanı Yardımcımız ve diğer otoriterlere doğru bilgi arz edeceğimizi bildiğimiz için böyle bir raporlama yapıyoruz”

ARIKAN: ”KAHRAMANMARAŞ’TA TÜZEL KİŞİLİĞİ OLMAYAN BİR HARAKET KURDUK”

Kahramanmaraş Kent Konseyi Başkanı Zeynep Arıkan da “Deprem sonrası Kahramanmaraş’taki ilgili odalarımız, vakıflarımız ve Maraş depremini kendine dert edinen birçok arkadaşımızla beraber bir platform kurduk. Tüzel kişiliği olmayan bir hareket kurduk. “Maraş’ına sahip çık hareketi”. Şu anda buradaki birçok arkadaşımız da bu platformumuzun üyesi biz böyle bir sivil birlikteliği oluşturarak sesimizin daha gür çıkması noktasında biraz çaba sarf ettik. Başarılı olduğumuza da inanıyorum. Bu sayede tek tek söylediğimiz şey belki tam karşılık bulmadı ama birimizin söylediğini öteki arkadaşların da desteklemesi kamuoyunda biraz daha ses getirdi. Biraz daha gündem oluşturdu. Bu hareketimize de şu anda devam ediyoruz. Bu toplantımızın aslında oluş nedenlerinden biri de bu birlikteliğin bir sonucu olması” dedi.

STK’LAR TOPLANTIDA

Toplantıya Kent Konseyleri Birliği yönetiminin yanı sıra, Adana, Hatay, Eskişehir, Kocaeli, Gaziantep, Elazığ Kent Konseyleri Birliği Başkanları, Kahramanmaraş Ticaret Odası, Mimarlar Odası, İnşaat Mühendisleri Odası, Jeoloji Mühendisleri Odası, Ziraat Odası, Kahramanmaraş Barosu, Birlik Vakfı Başkanları, Kahramanmaraş Gazeteciler Cemiyeti, İTÜ Mezunları Derneği, Sosyal Medya Platform temsilcileri, Şehir Plancıları, KSÜ öğretim Görevlisi ve işadamları katıldı.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.