KÖŞE YAZILARI

Tarihçi-Yazar Fahri Sıddık Çeçen’in kaleme aldığı “Kudüs Kimin” başlıklı yazı dizisi devam ediyor.

Kudüs Kimin (8)

Memlükler Devleti 1260 yılında sancağı Eyyûbîlerden devr aldı ve 4 Zilhicce 922’de (29 Aralık 1516) tarihinde Yavuz Sultan Selim idaresindeki Osmanlı Devletine sancağı devr ederek tarih sahnesinden çekildi.  Kudüs 1917 yılında İngilizler tarafından işgal edilene kadar 400 sene boyunca Osmanlı Devleti idaresinde kaldı.

    Birinci Dünya Savaşı sırasında yani 1917 tarihinde İngilizlerin eline geçen Kudüs şehri günümüzde de devam eden katliamların ve Siyonist terörünün en yoğun yaşandığı şehirlerden biri olmuştur. 1917 de başlayan zulüm günümüzde de tüm şiddetiyle devam etmektedir.

       Başta ABD ve Birleşik Krallık olmak üzere pek çok Avrupalı devletin desteklediği, İslam Dünyasının kalbine saplanmış paslı hançer görevi gören Siyonist terör örgütünün sözde devleti İsrail’in temelleri de 1917’den sonra atılmaya başlanmıştır. Resmi kuruluş tarihi 1948 olarak görünen bu sözde devletin temelleri fikri bağlamda çok önceden atılmış, fiziki temeli ise 1917 tarihinde atılmaya başlanmış, şartlar olgunlaştırılıp 1948 tarihinde resmiyete dökülen sözde devlet İsrail terör örgütünün kuruluşunda özellikle İngilizlerin çok büyük etkisi olmuştur.

       İsviçre’nin Basel şehrinde 1896’da  toplanan Birinci Siyonizm Kongresinde   gazeteci Theodor Herzl‘in ”Der Judenstaat” yani Yahudi Devleti adlı kitabındaki fikirler tartışılmış ve Filistin topraklarında bir Yahudi devleti kurma hayalinin gerçekleştirilmesi için bu tarihten itibaren harekete geçilmişti.

     M.Ö.6. yüzyılda  Bâbil Kralı Nebukadnezzar,  kudüs’de yaşayan Yahudilerin büyük bir kısmını öldürmüş geri kalanları da sürgüne göndermişti.  M.Ö. 587 tarihinde yaşanan bu olaydan sonra Yahudiler yaklaşık 2500 yıl boyunca kendilerine vaad edildiğine inandıkları bu topraklarda kuracakları devletin hayalleriyle yaşadılar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu