SAĞLIK

SAHADER ;KADEMELI GEÇİŞLE ÜNVAN DEĞİŞİKLİĞİ

Sağlık Çalışanları Hak ve Mücadele Derneği (SA-HA DER) : Pandemi süreci şartları nedeniyle fedakar kahramanlarımız Sağlıkçıya KADEMELİ GEÇİŞLE ÜNVAN DEĞİŞİKLİĞİ hakkı tanınmasını hak ediyor
SAHADER Ankara Temsilcisi Üzeyir Söylemez haber merkezimize yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı;
“Lisans tamamlama programları sonrası Sağlık Bakanlığı bünyesinde personel unvan değişikliği mağduriyeti artmıştır.  Pandemi döneminde Personel ihtiyacına ve talebe göre kıdem hizmet yılı toplam puan ile 1. dereceye düşmesi ile personele kademeli olarak unvanları verilerek tecrübeli sağlıkçılara ödüllendirme hakkı tanınabilir
SaHaDer olarak  biz sınavsız unvan değişikliği de demiyoruz çünkü bizim amacımız adalet ve liyakat dışına da çıkmamak: Kademeli geçiş ile unvan değişikliği diyoruz. Çünkü zamanında açıklanmayan sınav takvimlerinden ve göstermelik şekilde talebe cevap vermeyen düşük kadro sayıları ile yapılan sınavlardan bıktık..  Gerekirse sınav da olabilir ama mülakat kesinlikle unvan değişikliği için kaldırılmalıdır. Sınav puanına derece hizmet kıdem puanları da eklenebilmeli. Sınavda barajı geçen  direk kadrosunu alsın yanında branşa göre baraj geçen sayısı az ise puan sıralaması ile yerleşsin de diyoruz yeter ki yeterli kadro açılsın yeter ki Bakanlık Liyakat ilkesi ile kadro unvanını vermek istesin.
Örneğin 15 elektrik mühendisi kadrosu açılıp barajı geçen sadece 2 kişi olabiliyor. Ayrica 1000 tane biyolog sınava girip sadece 12 kadro açıldı komik şekilde üst öğrenim olarak kabul edilen bir branş Biyoloji oysaki. Yine Hastane personel dağılım cetvelinde eksik lab tek kadrosu var iken  hastanede de laboratuvar teknikeri önlisans okuyan çalışanlar var ama o kişi talep etse de  laboratuvar teknisyeni kadrosuna geçemiyor. Böyle bir kısır döngü…
Bu döngüyü aşmak için SaHaDer’in kademeli gecis ile unvan değişikliği projemiz üzerinde yoğunlaşıp kabulü nü sağlamalıyız.
Başka bir öneri maddenin ise asağıdaki şekildedir:
Biyoloji bitiren laboratuvarda çalışan bir laborant, paramedik bitiren 112 acil de calisan bir ATT, evde bakım teknikeri bitirip evde bakım biriminde çalışan lise hemşire vs.. de üst öğrenim olan yeni mezuniyeti sonrasi talep ettiği unvana ait gorev yeri biriminde belli bi  süre daha  (örneğin 4 yıl gibi) çalışmış ise o unvani talebi ile hizmet yılı derece kıdeme sicil puantaja gore kademeli olarak unvanını alabilmelidir. Tıpki lise mezunu hemşire ve ebe meslektaslarimizin Lisans hemşirelik ebelik bitirince intibaklarinin direk kendi ünvanlarına yapılmasinda olduğu gibi kendi biriminde aynı işi yapıp ayni birimde kalite standardını artırıcı unvana haiz olabilmeli. Belli bir Dereceye düşen belli bir hizmet yılını tamamlamış arkadaşlarımız kademeli olarak unvanlarina talepleri doğrultusunda geçebilmesi sağlanabilmeli.
Daha öncesinde emsal olabilecek sekilde MEB de Sivil Havacilik GM de Aile Bakanlığında üniversiteler ve belediyelerde talep ile sinavsiz unvan degisikligi yapıldığı da izlenmiştir.
Pandemi kahramanı diye nitelendirdigimiz Sağlık çalışanlarımız için Sağlık Bakanlığınca taltif ve ödüllendirme de yapılabilir. Hatta, sağlık çalışanlarının ne taltife, ne de ödüllendirmeye ihtiyacı yok. Eğer başka kurumlarda sınavsız unvan değişikliği yapılabiliyorsa o halde sağlık çalışanlarına da yapılabilir, hatta pandemi varken magduriyet artmışken yapılması doğaldır.
Konunun mağduru SaHaDer üyelerimiz  ile Kademeli Geçişle Ünvan Değişikliği konusunda Sahader Ankara il temsilciliği olarak ciddi bir çalışma içindeyiz. Kademeli geçişle unvan değişikliği proje taslağımızın çalışan moral ve motivasyonu, çalışan barışı ile kamu yararında sürdürülebilirliği ve süreklilik kazandırılması gibi önemli konuları kapsamlı bir şekilde ele alıyoruz ve çalışma tamamlandıktan sonra kamuoyu ile paylaşacağız”

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Haber için tesekkür ederiz ünvan mağduru Sağlık calısanı sayısı cok arttı acil cözüm odaklı bu tip calsımalar hayata gecırılmelı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu