KÜLTÜR & SANAT

“Nihayet Bitti” seyircisiyle buluştu

Elazığ’da faaliyet gösteren Fİ Sanat Tiyatrosu tarafından hazırlanan 'Nihayet Bitti' adlı tiyatro oyunu seyirciyle buluştu.

Avusturyalı yazar Peter Turrini‘nin kaleme aldığı Nihayet Bitti eseri, Fi Sanat Tiyatrosu Sanat Yönetmeni Ahmet Erdem Kayalı tarafından sahneye taşındı. Ahmet Erdem Kayalı’nın oyunculuğunu yaptığı tiyatro oyunu, dün aksam Akgün AVM’de hizmet veren Matilda Sahne’de sevenleriyle buluştu. Tek perdeden oluşan oyunda hayatta her şeyi elde etmiş bir insanın yaşadığı kimlik bunalımı, yetersizlik hissi, toplumun yarattığı yozlaşmanın birey üstündeki etkileri ve başarıya ulaşma çabaları anlatılıyor.

İlk başlarda oyunun bu denli ilgi göreceğini düşünmediklerini ifade eden Sanat Yönetmeni Ahmet Erdem Kayalı, “Tek kişilik psikoloji türündeki bu tiyatro oyunu modern tiyatronun en iyi örneklerinden. Hayatta her şeyi elde etmiş bir gazeteci – yazarın yaşadığı kimlik bunalımı, yetersizlik hissi, yozlaşmanın birey üstündeki etkileri ve başarıya ulaşma çabalarını anlatıyor. Bu oyunda herkese bir ait bir şeyler olduğuna inanıyorum. İnsanın bu tüketim çılgınlığı içerisinde her şeyi tükettiği; elinde tüketeceği bir şey kalmayınca da hayatını nasıl tükettiğini, aile ilişkilerini, insanın kendisine nasıl yabancılaştığını anlatıyor. Duygusal ve psikolojik öğelere çokça yer verildi bu oyunda. Rejisi ve dramaturjisi ile seyirciyi sürekli şaşırtacak, tiyatrodan çıkıp evlerine gidene kadar sorgulayacakları metaforlar ekledik ve 18 Ağustos’ta Elazığ’da sergiledik. Bu yolculuğa çıkarken bu oyunun bu denli ilgi göreceğini düşünmüyorduk. Türkiye’nin en büyük organizasyonlarından teklifler aldık ve 2023-2024 tiyatro sezonu boyunca ülkemizin birçok şehrinde ‘Nihayet Bitti’ ile sahnede olmaya devam edeceğiz”diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu