GENEL

Kırıkkale’de Doğada Vaşak görüldü

Kırıkkale’de Doğada Vaşak görüldü

Kırıkkale’de yaban hayvanlarının envanterinin çıkarılması için ormanlık ve dağlık alanlara yerleştirilen fotokapanlara, halk arasında ”ormanın hayaleti” olarak bilinen koruma altındaki vaşak takıldı.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Kırıkkale Şube Müdürlüğü’nce dağlık ve ormanlık alanlardaki yaban hayvanlarının envanterinin çıkarılması için farklı bölgelere fotokapanlar yerleştirildi. Halk arasında ”ormanın hayaleti” olarak bilinen koruma altındaki vaşak, fotokapanla görüntülendi.

Geceleri avlanan bu kedi türü, hassas kulaklarıyla en düşük frekanslı sesleri bile duyarak saklanabilme yeteneğiyle “ormanın hayaleti” olarak tanınıyor. Doğada gözlenmesi oldukça zor olan bu tür etçil olup, yabani tavşan, kemirgenler, orta ve küçük memelilerle besleniyor.

Fotokapanlara takılan vaşağın yanı sıra, karaca, tilki, yaban tavşanı, kurt ve domuz gibi yaban hayvanları da doğal ortamlarında görüntülendi. Öte yandan Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü ekiplerince koruma ve kontrol, biyolojik çeşitlilik takibi ve biyolojik kaçakçılığı önleme çalışmaları sürüyor.

 

vaşak
vaşak

 

Ardahan’da Vaşak görüntülendi – 24.01.2024

Ardahan’da nesli tükenme tehlikesi altında olan vaşak ve yavruları görüldü.

Nesli tükenme tehlikesinde

Nesli tükenme tehlikesi olan ve dünya genelinde koruma altında bulunan vaşak, Ardahan’ın Göle ilçesinde ormanlık alanda bir vatandaş tarafından fark edildi. Karla kaplı arazide yiyecek ararken görüntülenen vaşak ile iki yavrusu, saniyeler içinde gözden kayboldu.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu