YEREL

Zeki Korkutata: “Gazetecilik toplumun vicdanına aynadır”

Zeki Korkutata: “Gazetecilik toplumun vicdanına aynadır”

Gazeteciler Günü nedeniyle bir mesaj yayımlayan Bingöl Milletvekili Zeki Korkutata, gazetecilerin emeğini, cesaretini ve bağımsızlık anlayışını vurgulamak amacıyla her yıl 10 Ocak’ta Çalışan Gazeteciler Günü’nün kutlandığını hatırlattı.

Tüm baasın mensuplarının bu özel gününü kutlayan Korkutata, “Çalışan Gazeteciler Günü, basın özgürlüğüne duyulan saygının bir ifadesi olarak hayat bulmuş ve demokratik değerlerin korunmasında gazetecilerin rolünü bizlere hatırlatmaktadır. Gazetecilik, her şeyden önce bir sorumluluktur. Gerçeğin peşinden koşmak, bilgiyi özgürce sunmak, karanlık köşeleri aydınlatmak, doğru ile yanlışı ayırt etmek ve adalete hizmet etmek anlamına gelmektedir. Bu meslek, toplumun gözü, kulağı ve vicdanıdır. Ancak bu yüce görevi yerine getirmek, birçok zorluğu da beraberinde getirmektedir” dedi.

Gazetecilik toplumu şekillendirip dönüştürüyor

Bingöl Milletvekili Korkutata, “Gazetecilik, sadece bilgi aktaran bir meslek olmanın ötesinde, toplumu şekillendiren ve dönüştüren bir güç olma özelliği taşımaktadır. Günümüzde haberleşme kaynaklarının çeşitlenmesiyle birlikte, bilgi alışverişi hız kazanmıştır. Bu nedenle, gelişen teknolojik kaynakları yakından takip etmek, bilgi akışındaki değişimlere ayak uydurmak gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

“Gazeteciler savaş bölgelerinde insanlığın vicdanına dokunuyor”

Hayatlarını ortaya koyarak görevlerini yerine getiren savaş gazeteciliğine de vurgu yapan Korkutata, “Savaş bölgelerinde, gazeteciler sadece bilgiyi aktarmakla kalmaz, aynı zamanda insanlığın vicdanına dokunan hikâyeleri de anlatırlar” dedi.

“Filistin’deki gazetecilere selam”

Filistin’deki gazetecilere selam gönderen Milletvekili Korkutata, “Zorlu koşullar altında, özgürlükleri ve güvenlikleri tehlikede olmasına rağmen, Filistinli gazeteciler, hakikati arama ve halklarının sesini duyurma konusundaki kararlılıklarıyla öne çıkarlar. Onlar, hakikati savunma uğruna cesaretle çalışan gerçek kahramanlardır” dedi.

Korkutata, şöyle devam etti: “Filistin’deki soykırıma üzülerek şahit olmaktayız. Gazetecilerin Filistin’deki sıkıntıları dünyaya duyurmalarındaki önem, sadece bir coğrafyanın değil, insanlık vicdanının bir sınavıdır. Onlar, kelimelerin gücüyle savaşın, acının ve direnişin öyküsünü anlatırken, aslında barışın ve insan haklarının kutsal değerlerini yücelten birer elçidirler. Bu kahraman muhabirler, kameraları ve kalemleriyle, Filistin topraklarında yaşanan trajedileri resmederler. Evlerin yıkılışını, sivillerin yaşadığı acıları ve direnişin kahramanlığını belgeleyerek, dünya kamuoyunu bir hakikatle yüzleştirmek adına cesurca ilerlerler. Onların kelimelerinde, Filistinli insanların yaşadığı zorluğun ve dayanışmanın izleri bulunur.”

“Çalışan gazeteciler günü’nüz kutlu olsun”

Milletvekili Korkutata mesajını, “Çalışan Gazeteciler Günü, basın özgürlüğünün ve ifade hakkının kutsallığını vurgulayan bir gün olmanın ötesinde, gazetecilik mesleğinin bu kutlu mücadelesine bir selam durma anıdır. Her bir gazeteciye, cesaretleri, özverileri ve doğruluktan ayrılmayan duruşları için teşekkür ediyor, onlara güç ve dayanıklılık diliyorum. Çalışan Gazeteciler Günü’nüz kutlu olsun!” diyerek sonlandırdı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu