GENEL

Ülkemizin 2023 farklı noktasında milyonlarca fidanı toprakla buluşturuyoruz

Erdoğan: Ülkemizin 2023 farklı noktasında milyonlarca fidanı toprakla buluşturuyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü için sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu. Ülke genelinde 2023 ayrı noktada fidan dikimi gerçekleştirildiğini söyleyen Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

“Küresel ısınmanın ve iklim değişikliğinin dünya gündeminden düşmediği bir dönemde havanın, suyun, toprağın, ağacın ve vârisi olduğumuz bütün güzelliklerin korunması için çalışıyoruz. Rabbimizin bize emaneti olan tabiata sahip çıkarak gelecek nesillere daha yeşil, daha güzel, daha yaşanabilir bir ülke bırakmayı hedefliyoruz. “Yarın kıyametin kopacağını bilseniz bile bir fidan dikin.” emrine uyarak ağaçlandırma, ormancılık ve millî park projeleriyle daha yeşil bir Türkiye hedefine doğru adım adım ilerliyoruz.

Son 22 yılda: Yaklaşık 7 milyar fidanı toprakla buluşturduk. Orman alanımızı 2 buçuk milyon hektar artırdık. Tabiat parkı sayımızı 17’den 266’ya çıkardık. Bugün dünyada en fazla ağaçlandırma yapan ülkelerden biriyiz. BM listelerinde Avrupa’da 1’inci, dünyada ise 4’üncü sırada yer alıyoruz. “Türkiye Yüzyılı’na Nefes” sloganıyla yürüttüğümüz bu çalışmalara her gün yenilerini eklerken milletimizin de bizlerle aynı heyecanı paylaştığını görmekten büyük bir memnuniyet duyuyorum.

Bugün ‘Ne kadar çok ağaç dikersek geleceğe o kadar büyük miras bırakmış oluruz’ diyerek ağaç dikme alanlarına koşan bütün vatandaşlarıma teşekkür ediyorum.”

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu