GENEL

Trabzon Limanı’ndaki Barbaros, komşu ildeki petrol için sefere çıkacak

Rize’nin Çayeli ilçesi açıklarından alınan numunelerin analizi sonucunda deniz yüzeyine sızan sıvının petrol olduğu tespit edildi. Bu gelişme, Trabzon Limanı’nda demirli olan Barbaros Hayrettin Paşa Sismik Araştırma Gemisi’nin Karadeniz’deki petrol arama seferine başlamasına zemin hazırladı.

featured

Trabzon Limanı’ndaki Barbaros, komşu ildeki petrol için sefere çıkacak

Gümüşhane Üniversitesi Doğa Bilimleri Fakültesi’nden Prof. Dr. Nafiz Maden liderliğindeki bir ekip, geçtiğimiz Eylül ayında Doğu Karadeniz’de petrol rezervi olup olmadığını araştırmak için denize açılmıştı. Çayeli ilçesinin yaklaşık 7 mil açıklarında alınan numuneler, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığına (TPAO) gönderildi ve analizler, deniz yüzeyine sızan sıvının ham petrol olduğunu gösterdi. Prof. Dr. Maden, bulguların doğal petrol kaynağını işaret ettiğini açıkladı.

Trabzon Limanı'ndaki Barbaros harekete geçiyor! Komşu ildeki petrol için sefere çıkacak

Barbaros Hayrettin Paşa Sismik Araştırma Gemisi, bu bulguların ardından Karadeniz’de petrol arayışı için gün saymaya başladı. 84,2 metre uzunluğunda ve 4 bin 711 groston ağırlığındaki gemi, petrol emarelerinin güçlü olduğu yerlerde sondaj yapacak. Sondaj süresince Trabzon Limanı, geminin lojistik merkezi olarak kullanılacak. Bahar aylarında Rize’nin Çayeli ilçesi açıklarına sefer yapması beklenen gemiye, çalışmaları sırasında iki destek gemisi eşlik edecek.

Trabzon Limanı’ndaki Barbaros, komşu ildeki petrol için sefere çıkacak

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu