GENEL

Seyit Onbaşı’nın hayat hikayesini torunu tarafından anlatıldı

Seyit Onbaşı’nın hayat hikayesini torunu tarafından anlatıldı

Hüseyin kömür/ TOKAT- BHA

15 Temmuz Kongre ve Kültür Merkezi Milli İrade Salonunda düzenlenen panele TOGÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mücahit Eğri, dekanlar, akademik ve idari personel ile Tokat Kültür Sanat Grubu Başkanı Hacer Doğan, Yöneticiler, öğrenciler katıldı.

Prof. Dr. Alpaslan Demir’in moderatörlüğünde gerçekleşen panelde Doç. Dr. Samettin Başol ve Ezgi Yıkar konuşmacı olarak yer aldı. Programa Oğuz Kağan Karahan da müziğiyle katkı sağladı.

 

Prof. Dr. Alpaslan Demir, tarihi şahsiyetlerin gelecek nesiller için motivasyon kaynağı olduğunu ifade ederek tarihi şahsiyetlerin sürekli hatırlatılması gerektiğini belirtti. Seyit Onbaşı’nın da tarihte önemi büyük olan bir kahraman olduğunu söyledi.

 

Doç. Dr. Samettin Başol, Çanakkale Deniz Savaşları ve dönemin koşullarının değerlendirmesini yaparak Çanakkale savaşının önemini vurguladı.

Seyit Onbaşının dördüncü kuşak torunu olan Ezgi Yıkar ise Seyit Onbaşı hakkında büyüklerinden duyduğu hayat hikâyesini anlattı. Savaştan döndükten sonra köyde geçen yaşam öyküsünü dinleyicilerle paylaşan Yıkar, Seyit Onbaşının Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ile olan bir görüşmesini de aktardı.

 

Program sonrasında Prof. Dr. Alpaslan Demir, Doç. Dr. Samettin Başol, Ezgi Yıkar ve Oğuz Kağan Karahan’a teşekkür belgesi takdim edildi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu