GENEL

Senegalli sokak satıcısı Salimata, tezgahında sattığı yemeklerle 3 çocuğuna bakıyor

DAKAR (AA) – FATMA ESMA ARSLAN – Senegal'de kocası terk ettiği için ailesinin geçimini üstlenmek zorunda kalan Salimata Diatta, her gün saat 04.00'te kalkıp hazırladığı 12 çeşit yemeği sokak tezgahında satarak 3 çocuğuna bakıyor.

Başkent Dakar'ın en fakir banliyölerinden Guediawaye'de yaşayan 50 yaşındaki Diatta, Hamo 6 mahallesindeki tezgahında 8 yıldır evinde hazırladığı yemekleri satıyor.

Diatta, bir gününe tanıklık eden AA muhabirine, bu işe nasıl başladığını, hedeflerini ve mücadelesini anlattı.

Yemek yapmayı anneannesinden öğrendiğini belirten Diatta, bir süre çeşitli işlerde çalıştıktan sonra 8 yıl önce yemek yapıp satmaya başladığını söyledi.

Diatta, “Sabah 04.00'te kalkıyorum, patates kızartmasından mercimek yemeğine kadar 12 çeşit hazırlıyorum. 07.00'de yemekleri köşedeki tezgahımda satmaya başlıyorum.” dedi.

Sabah işe ve okula gidenlerin tezgahına muhakkak uğradığını ifade eden Diatta, saat 11.00'de yemeklerin büyük bir kısmının bittiğini, öğlen eve dönerek bu sefer de akşam iş çıkışı için hazırlık yaptığını kaydetti.

– “İşe gidemediğimde müşteriler kapıma geliyorlar”

Eşinden 8 yıl önce ayrılan Diatta, evin geçimini kendisinin sağladığının altını çizerek, “İşim zor ama çok severek yapıyorum. 3 çocuğum var. Onları okutmam gerek. Benim dışımda para kazanan yok. Bu iş sayesinde hem karnımız doyuyor hem kiramı ödüyorum. Kimseye muhtaç olmuyoruz.” diye konuştu.

Diatta, medrese öğrencilerinden ücret almadığını, durumu iyi olmayanlara da veresiye satış yaptığını, ayda bir cuma günü de tüm yemekleri hayır olarak dağıttığını vurguladı.

Çocuklarının böyle bir işte çalışmasını istemediğini söyleyen Diatta, “Hastalanıp işe gidemediğimde mahalleli kapıma gelip neden gelmediğimi merak ediyor. Müşterilerimin büyük bir kısmıyla dost olduk, aile gibiyiz hatta. En büyük hedefim çocuklarımın okuyup düzgün bir iş bulmaları. Benim gibi olmasınlar. Ben halimden şikayetçi değilim, yaşamı seviyorum ama onlar daha fazlasını başarsın. Başka hiçbir şey istemiyorum.” ifadelerini kullandı.

– “Kadınlara tavsiyem kendi paranızı kazanın”

Çalışmaya neredeyse çocuk yaşta başladığını aktaran Diatta, şöyle devam etti:

“Yaşım 50, daha ömür oldukça da çalışırım. Kadınlara tavsiyem kendi paranızı kazanın. Eşim beni başka bir kadınla evlenmek uğruna terk etti. 3 çocukla tek başıma kaldım. Çok şükür çalıştım, kazandım. Artık hiçbir şeyden korkum yok. Hayatın ne getireceği belli olmaz. Kendinize güveneceksiniz. Eğer çalışmasaydım çocuklarıma nasıl bakacaktım. O nedenle tüm kadınlara imkanları ne olursa olsun bunu yapmalarını tavsiye ediyorum.”

Diatta'nın müşterilerinden 37 yaşındaki Ibou Kouyate de “O gerçekten mücadeleci bir kadın. Bizim annemiz, ablamız gibi. Bu yaptıkları için ona minnettarız. Hem ailesi için savaşıyor hem de kimin ne ihtiyacı varsa yardımına koşuyor. Üstelik yemekleri de çok leziz. Herkes kahvaltısını Saly'nin yemekleriyle yapıyor.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu