GENEL

Savaşa devam kararı ile dünya ateşe veriliyor

Bakan Tunç: Savaşa devam kararı ile dünya ateşe veriliyor

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Gölbaşı Hakimevi’nde düzenlenen İnsan Hakları Kurumları Değerlendirme Toplantısı’na katıldı.

Toplantıda yaptığı açıklamada Bakan Tunç, İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarına ilişkin, ”Bütün milletler 200 devlet ve sadece 1 üyenin savaşa devam kararı ile dünya maalesef ateşe verilebiliyor. Adaletsiz bir dünyada yaşıyoruz bunun düzeltilmesi lazım.” dedi.

İsrailli saldırganların Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde yargılanacaklarını söyleyen Tunç, ”Özellikle Birleşmiş Milletler’in diğer kurulları, kurumları var. Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi var. İnsan haklarının da daha etkin bir şekilde bölgede tespitler yapması lazım. İsrailli saldırganlar eninde sonunda Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin önüne çıkıp yargılanacak ve bunun hesabını vereceklerdir. İnsan hakları suçunu, soykırım suçunu işleyenler Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin önüne çıkacak ve bütün insanlığın önünde hesap vereceklerdir.” diye konuştu.

“Devletimizin akan kanı durdurmak için mücadelesi devam ediyor

Konuşmasında Türkiye’nin Filistinlilerin yanında olmaya devam edeceğini vurgulayan Yılmaz Tunç, akan kanı durdurmak için özellikle diplomasi alanındaki mücadelenin devam ettiğini belirtti.

Konuyla ilgili Bakan Tunç, ”Türkiye olarak Filistinli kardeşlerimizin yanında olmaya, onları desteklemeye, orada akan kanın durması için, çocukların kurtarılması için mücadelemize devam edeceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımız Rize’deki konuşmasında da görünenden daha fazlasını yaptığımızı ifade etti. Devletimizin akan kanı durdurmak için özellikle diplomasi alanındaki mücadelesi devam ediyor. İsrailli saldırganları buradan bir kez daha şiddetle kınıyorum, lanetliyorum.” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu