GENEL

Sabiha Gökçen Havalimanı’nda ikinci pist açılıyor

Sabiha Gökçen Havalimanı’nda ikinci pist açılıyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Sabiha Gökçen Havalimanı’nda ikinci pist açılışı öncesinde açıklamalarda bulundu. Uraloğlu yaptığı konuşmada, 26 olan havalimanı sayısının 57’ye çıkarıldığını kaydetti.

“Mevcut pistimiz kapasitesini aşağı yukarı doldurdu”

İkinci pistin özelliklerinden söz eden Uraloğlu, “Mevcut pistimiz kapasitesini aşağı yukarı doldurdu. 700-750 uçak günlük uçuş var. İkinci pist yapılma ihtiyacı ortaya çıktı. Yeni yaptığımız pistimiz 3540 metre uzunluğunda, 60 metre uzunluğunda dünyanın en geniş gövdeli uçaklarının inebileceği pist. Yine bu pistimizin yanında pisti çok daha verimli kullanabilmek için üç adet taksi yolu var. Birisi 3520 metre, birisi 3000 metre, bir tanesi de 2400 metre olmak üzere üç tanede de taksi yolu var” dedi.

“Birkaç yıl içerisinde biz 40 milyonu da geçmiş olacağız”

Yolcu kapasitesinin artmasının yeni bir terminal ihtiyacını doğuracağını belirten Uraloğlu, “Hali hazırdaki yolcu kapasiteniz yıllık 40 milyon. Bu sene sonu itibari ile biz 37 milyonları aşağı yukarı yakalamış olacağız. Yeni pistimizi yaptık. Bu, iniş kalkışlar ve taksi yolu için çok kıymetliydi. İlk etapta onu rahatlatacak. Ama birkaç yıl içerisinde biz 40 milyonu da burada geçmiş olacağız. 40 milyonu geçtiğimiz anda yeni bir terminal ihtiyacımız da olacak. Onu da planlıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu