GENEL

Kitap Okuma saati, her gün 21.00-21.30 olarak belirlendi

Kitap Okuma saati, her gün 21.00-21.30 olarak belirlendi

İstanbul Valiliği, Cumhuriyetin 100’üncü yılında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TÜBİTAK ve İl Millî Eğitim Müdürlüğü iş birliği ile İstanbul’daki 4 bin 44 okulun kütüphanelerini TÜBİTAK popüler bilim yayınları ile buluşturulduğu “Ben Okuyorum, İstanbul Okuyor” projesini hayata geçirdi.

Resim

İstanbul Valisi Davut Gül’ün başkanlığında bu kapsamda “Ben Okuyorum, İstanbul Okuyor Proje Koordinatörleri Toplantısı” gerçekleştirildi.

İl Millî Eğitim Müdürlüğü Tuna Toplantı Salonu’ndaki toplantıya: Vali Yardımcısı Mustafa Kaya, İl Millî Eğitim Müdürü Doç. Dr. Murat Mücahit Yentür ve proje koordinatörü öğretmenler katıldı.

Resim

FİLİSTİN RESİM SERGİSİ

Vali Gül, toplantı öncesinde İl Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen ve öğretmenlerin resimlerinden oluşan Filistin Resim Sergisi’nin açılışını yaptı. Resimleri inceleyen Vali Gül’e, İl Millî Eğitim Müdürü Doç. Dr. Murat Mücahit Yentür eşlik etti. Vali Gül, “Bizleri bu sergi ile buluşturan sanatçı öğretmenlerimiz başta olmak üzere organizasyonda emeği geçen her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Öğrencilerimizin en çok etkilendiği öğretmenleri. Öğretmenlerimizin sanat, kültür, edebiyat ve sosyal olaylarla ilgilenmesi çocuklarımızın üzerinde kalıcı etkiler bırakıyor. Serginin Filistin ile ilgili olması, insanlığın topyekûn lanetlediği bir saldırı karşısında bir resim sergisi olması daha da kıymetli. Emeği geçen her birinize teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

“VALİLİK OLARAK 4 PROJE YÜRÜTÜYORUZ” İstanbul Valiliği tarafından yürütülen projelere değinen Vali Gül, “Valilik olarak 4 projeyi takip ediyoruz. Birincisi ‘Ben Okuyorum,
İstanbul Okuyor’ projesi. Proje ile amacımız okullarda kütüphane kurmak, okullara kitap temin etmek ve temin ettiğimiz kitapların veli, öğretmen ve öğrenci tarafından okunmasını sağlamak. ‘İstanbul Öğrenci Meclisleri’ projemiz ile il, ilçe ve okul ölçeğinde öğrencilerin karar süreçlerine katılarak karar almalarını, merhametli ve vicdanlı olmalarını istiyoruz. Üçüncüsü ‘Spor Şehri
İstanbul’ projesi. Bu proje ile çocuklarımızın yetenek taramalarını yaparak lisanslı sporcular yetiştirmek ve bunu çocuğumuzun hayatının bir parçası yapmasını istiyoruz. Son olarak ise enstrümansız okul kalmasın diyerek çocuklarımızın okullarda bir enstrümanı çalmasını hedefliyoruz.” dedi.

Resim

“6 BUÇUK MİLYON KİTAP HARİCİNDE BİR BU KADAR
DAHA KİTABI SAĞLAYACAĞIZ”

Mevcut kitap sayısının yüzde yüz artırılacağını ve Şubat ayının sonuna kadar sürecin tamamlanacağını dile getiren Vali Gül, “İstanbul genelinde 6 buçuk milyon kitabımız var. Bir bu kadar daha kitap eklemek istiyoruz ve kitap sayımızı yüzde 100 artırmak istiyoruz. TÜBİTAK’tan geldikçe kitapları dağıtıyoruz. Şubat ayının sonuna kadar kitap temini ile ilgili
sürecimiz tamamlanmış olacak.” ifadelerinde bulundu.

“BEN OKUYORUM, İSTANBUL OKUYOR SAATİ OLACAK”

Haftada 1-2 kitabın okunmasının hedeflendiğini belirterek projeye değinen Vali Gül, “İstanbul’da bir zaman diliminde ‘Ben Okuyorum, İstanbul Okuyor’ saati olacak. İlimizde haftada 1-2 kitabın okunmasını hedefliyoruz. Ben Okuyorum, İstanbul Okuyor projesi geneli kapsayan bir proje. Öğrencilerimizin hangi kitabı okuyacağına karışmadan istediği kitapları okumasını, bunun
takibini ise öğretmenin yapmasını istiyoruz. Veli, öğretmen ve öğrencinin kitap okuyacağı bir sistem oluşturacağız. Sırf rafta dursun diye kitap almak istemiyoruz. Sizlerle birlikte bu dinamik süreci olabildiğince canlı tutacağız. Gayretlerinizden dolayı teşekkür ediyorum.” dedi.

Vali Gül, proje koordinatörlerinin sahada yaşadıkları sorunları ve çözüm önerilerini dinleyerek
not aldı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu