SAĞLIK

Etlik’te Renkli Prematüre Günü

Ankara Etlik Şehir Hastanesinde 17 Kasım Dünya Prematüre Günü farkındalık etkinlikleri düzenlendi.

Hastane konferans merkezinde düzenlenen etkinlikler, renkli görüntülere sahne oldu.  İlk olarak konferans merkezi önünde katılımcılar ve prematüre çocuklar ellerindeki mor balonları gökyüzüne bıraktılar. Prematüre çocuklar ile birlikte pasta kesimi yapan hastane yönetici ve personelleri çocuklarla sohbet ederek vakit geçirdiler.

Ankara Etlik Şehir Hastanesi Konferans Merkezinde gerçekleşen programın açılış konuşmasını Koordinatör başhekim Doç. Dr. Bülent Güngörer yaptı.

Koordinatör Başhekim Doç. Dr. Bülent Güngörer yaptığı konuşmada; 17 Kasım malumunuz dünya genelinde farkındalığı artırmak için prematüre günü olarak kutlanır. Bizlerde hastane olarak üçüncü basamak ama yenidoğan ünitesi bakımından dördüncü basamak hastane olarak anne adaylarından başlayarak doğum ve sonrası için tüm süreci takip ederek, üzerimize düşen sorumluluğun bilincindeyiz. Bununla ilgili farkındalık çalışmalarını tüm hastane ekibi olarak yerine getirmekteyiz. Bu süreci yaşayan ailelere gerekli eğitimler verilerek, tedavilerini yaparak, danışmanlık hizmetini de yerine getirmekteyiz. Son basamak olan Ankara Etlik Şehir Hastanemizin bu konuda olduğu gibi her konuda marka olacağından hiç şüphemiz yoktur.”  ifadelerine yer verdi.

Ankara Etlik Şehir Hastanesi Çocuk Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Ferit Kulalı ve Kadın Doğum Hastanesi Başhekim Yardımcısı Op. Dr. Aysu Yeşim Tezcan ise prematüre gününün anlam ve önemi hakkında konuşma yaparak katılımcılara hitap ettiler.

Hastane eğitim görevlilerinden Prof. Dr. Dilek Dilli ve Doç. Dr. Sezin Ünal ise “prematürelerimiz ve biz” konulu sunumlarını yaparken prematüre çocukların ailelerinin dikkatle dinlemeleri ise gözlerden kaçmadı.

Ankara Etlik Şehir Hastanesi Kadın Doğum Hastanesi yeni doğan yoğun bakım ünitesi sorumlu hemşiresi Nihal Özoğlu ise “Dünden bugüne minik ellere uzanan profesyonel eller” isimli sunum yaparken sağlık personeli gözünden deneyimlerini katılımcılara aktardı. Yine çocuk hastanesi yeni doğan yoğun bakım ünitesi sorumlu hemşiresi Gülşen Avcıoğlu ise Kündüroğlu bebeğin hikayesini anlatırken duygusal anlar yaşandı.

Katılımcılar arasında yer alan prematüre çocuklar ise müziğin etkisiyle sahneye çıkarak, hastane yönetici ve personelleri ile birlikte tempo tutarak eğlendiler.  Hep birlikte günün fotoğrafı çekilerek program son buldu.

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu