EKONOMİ

Erdoğan İmzaladı: Deprem Bölgesinde Kısa Çalışma Ödeneği Süresi Uzatıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzaladığı kararla, kısa çalışma ödeneği süresi 7 Ağustos'a kadar uzatıldı. İşverenler, kısa çalışma ödeneği sayesinde ekonomik yüklerini hafifletip iş gücü kaybı yaşamadan ayakta kalabilecek.

Erdoğan İmzaladı: Deprem Bölgesinde Kısa Çalışma Ödeneği Süresi Uzatıldı

Resmi Gazete‘de yayımlanan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın imzaladığı kararla, Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle bölgesel kriz gerekçesiyle kısa çalışma uygulanan iş yerlerinin kısa çalışma ödeneği süresi uzatıldı. 9 Mayıs itibarıyla yürürlüğe giren karar, işverenlere önemli bir destek sağlayacak.

Erdoğan İmzaladı Deprem Bölgesinde Kısa Çalışma Ödeneği Süresi Uzatıldı

4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu’nun ek 2’nci maddesi uyarınca, 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremler sebebiyle bölgesel kriz gerekçesiyle 8 Mayıs 2023 tarihine kadar kısa çalışma başvurusunda bulunan iş yerleri için kısa çalışma ödeneği süresi uzatıldı.

Karara göre, daha önceden kısa çalışmadan yararlanmış olan aynı işçiler ve aynı şartları taşıyan iş yerleri için, 8 Mayıs ve öncesinde kısa çalışma uygulaması sonlanmış iş yerleri için 9 Mayıs tarihinden itibaren, 8 Mayıs’tan sonra kısa çalışma bitiş tarihini izleyen tarihten itibaren ise 7 Ağustos 2023 tarihine kadar yeni bir uygunluk tespiti yapılmaksızın kısa çalışma ödeneği süresi uzatıldı.

Bu kararla birlikte, bölgesel kriz gerekçesiyle kısa çalışma uygulayan iş yerleri, söz konusu süre zarfında kısa çalışma ödeneği desteğinden faydalanabilecek.

Deprem bölgesinde ekonomik desteğin sağlanmasını amaçlayan karar, işverenlerin ve çalışanların finansal yükünü hafifletmeyi hedefliyor. Böylece, iş yerlerinin iş gücü kaybı yaşamadan ayakta kalmasına katkı sağlanarak, ekonominin yeniden canlanması desteklenmiş olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu