EKONOMİ

ELAZIĞ – AB Gıda Çalıştayı Yoğun Katılımla Yapıldı

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Türkiye-AB İş Dünyası Diyaloğu (TEBD) Projesi kapsamında, zoom platformu üzerinden “Tarımsal Gıda Üreticilerinin AB Standartlarına Uyumu Çalıştayı” yoğun katılımla yapıldı.

Çalıştaya konuşmacı olarak katılan Ankara Üniversitesi Kalkınma Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof.Dr. Bülent Gülçubuk, Elazığ’ın tarımsal ve yöresel ürün zenginliği bakımından çok önemli bir potansiyele sahip olduğunu ifade etti. Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Elazığ TSO Başkanı Asilhan Arslan, Elazığ TSO olarak ilin tarım ve hayvancılıkla ilgili kaynaklarının ekonomiye kazandırılması ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi…

 

AB Standartlarında Üretim İçin Yoğun Gayret İçindeyiz…

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan, Oda olarak tüm paydaşlarla birlikte ilin tüm potansiyel kaynaklarının ekonomik değer haline getirilmesi hususunda kararlı ve istikrarlı bir şekilde ilerlediklerini ifade etti. Başkan Arslan konuşmasında, “Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Türkiye-AB İş Dünyası Diyaloğu Projesi kapsamında, gerçekleştirdiğimiz Tarımsal Gıda Üreticilerinin AB Standartlarına Uyumu Çalıştayına katılımınız ve değerli destekleriniz için öncelikle teşekkürlerimi sunuyorum.

Küresel ekonomik süreç içeresinde başta gıda olmak üzere dünya piyasasına sunduğunuz her ürünün artık bir standarta uygun olarak üretilmesi zorunlu hale gelmiştir.

Gıda üretimi ise çok daha özel bir konudur. Özellikle AB Pazar hedefi ile üretilen ürünlerin mutlak suretle AB standartlarını sağlaması zorunludur. Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası olarak AB Projeleri ile bir yandan üyelerimizin bilgilendirilmesine özen gösterilirken bir yandan da yerel üreticilerimizin sürdürülebilir eko sistem içerisinde organize olması hususunda çok yönlü olarak çalışılmalarımız devam ediyor. Oda olarak, gıda ürünlerinin tarladan nihai ürüne kadar olan tüm süreçlerinin yönetilmesi anlamında 3 kooperatif, 2 birlik ve 1 Yönetici Şirketi kurmuş durumdayız.

Burada öncelikli hedefimiz AB standartlarında yöresel gıda ürünlerimizin üretimini sağlayıp; yatırım, üretim, istihdam ve ihracatı geliştirmek istiyoruz. Bu tür bilgilendirme ve organizasyonların KOBİ’ler ve bizler için çok değerli ve ön açıcı olduğuna inanmaktayım.

Değerli Hocamız Sayın Prof.Dr. Bülent Gülçubuk tarafından; AB ve Gıda Güvenliği, AB Gıda Tüzüğü ile ilgili genel kavramlar, AB Gıda Güvenliği Tüzüğü, Türkiye’de Gıda Güvenliği Mevzuatı ve Gıda Üreticilerinin Sorumlulukları konularındaki sunumu çok değerli olacaktır. Ben bu düşüncelerle tüm katılımcılara çalıştayın yararlı olması dileklerimle, en derin saygılarımı sunuyorum” ifadelerinde bulundu.

 

Elazığ Değerleriyle Öne Çıkan Bir İlimiz…

Çalıştaya konuşmacı olarak katılan Ankara Üniversitesi Kalkınma Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Bülent Gülçubuk tarafından, AB ve Gıda Güvenliği, AB Gıda Tüzüğü ile ilgili genel kavramlar, AB Gıda Güvenliği Tüzüğü, Türkiye’de Gıda Güvenliği Mevzuatı ve Gıda Üreticilerinin Sorumlulukları konularında bir sunum gerçekleştirdi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu