GENEL

Bölgedeki krizlerin, sorunların çözümü için kilit ülke Türkiye

Erdoğan: Bölgedeki krizlerin, sorunların çözümü için kilit ülke Türkiye

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan ziyareti dönüşünde uçakta, medya mensuplarının sorularını yanıtladı, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Erdoğan’ın açıklamalarından önemli başlıklar şöyle:

“Birleşmiş Milletlerin ve diğer uluslararası örgütlerin işlevsiz olduğunu, ölen Müslüman olduğunda körleştiğini bir kez daha gördük.”

“Dünyanın geleceği, halkların yaşamları veto hakkına sahip 5 ülkenin insafına bırakılamaz.”

“İkinci Dünya Savaşı sonrası oluşturulan bir yapının da güncellenmesi artık elzemdir. Birleşmiş Milletlerdeki daimi üyelik ve veto sistemi değiştirilmeli.”

”Gazze, Filistin halkının toprağıdır”

“(İİT-Arap Birliği Ortak Bildirisi) Çok fazla eylem noktası içeren, bugüne kadar hiç söylenmemiş, yerleşimcileri terörist olarak tanımlayan bir metin var.”

“(İsrail-Filistin) Telefon diplomasisine Riyad zirvesinden sonra başlayalım istiyorum. Yoğun şekilde inşallah buna da başlayacağız.”

“Eğer Gazze Filistin halkının değil, bu işgalci yerleşimcilerin, İsrail’in toprağıdır’ diye bir yaklaşım Biden’da varsa, zaten anlaşmamız mümkün değil.”

“Gazze bir defa Filistin halkının toprağıdır. Amerika’nın bunu kabullenmesi lazım.”

“Hamas bir terör örgütüdür diyelim istiyorlar. Hayır, terör örgütü değildir”

“Hamas bir terör örgütüdür diyelim istiyorlar. Hayır, terör örgütü değildir. Topraklarını koruma mücadelesi veren, vatanları için savaşan insanlardır.”

“Uluslararası toplumun, katliamlar karşısında artık icraat üretmesi gerekiyor. Ancak BM Güvenlik Konseyi’nin bir kez daha işlevsiz kaldığını görüyoruz.”

”Herhalde bizi bundan sonra Biden ağırlar”

“ABD Dışişleri Bakanı Blinken daha yeni buradaydı. Herhalde bizi bundan sonra Biden ağırlar. Benim Biden’ı aramam şık olmaz.”

“Sorunun çözümü için en uygulanabilir önerileri sunan ülke Türkiye. Bölgedeki krizlerin, sorunların çözümü için kilit ülke Türkiye.”

“Bu coğrafyada Türkiye’ye rağmen girişimde bulunmak, plan yapmak mümkün değil. Bizim durduğumuz yer, takındığımız tavır, değerlerimiz, ilkelerimiz bellidir.”

“Savaşan taraflar dahil bölgede tüm aktörlerin katılacağı bir toplantıdan daha fazla barışa hizmet eden bir zemin olamaz.”

“Ülke yönetimleri emperyalist çıkarları için İsrail yönetimiyle kucaklaşma yarışına girse de toplumların nezdinde İsrail artık bebek katili bir ülkedir.”

“Bölgemiz, on binlerce kilometre öteden gelerek burada güç devşirmek isteyen ülkelerden bir an önce kurtulmalı.”

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu