YEREL

Batman karayollarına 67 bin fidan dikilecek

Batman’ı çevreleyen karayolları ağını ağaçlandırmak amacıyla Valiliğin öncülüğünde başlatılan “Batman Yeşil Kuşak Ağaçlandırma Projesi” ile ilgili yürütülen çalışmalar Vali Ekrem Canalp başkanlığında düzenlenen toplantıda masaya yatırıldı

Batman Belediyesi, Batman İl Özel İdaresi, Orman İşleme Müdürlüğü ve Karayolları Şube Müdürlüğü tarafından ‘Daha Yeşil Bir Batman’ teması ile ilin mülki hudutlarında bulunan tüm bölünmüş yollarda Yeşil Kuşak Ağaçlandırma çalışmalarına başlandı.

Toplantıda; Batman Orman İşletme Müdürlüğünden temin edilecek 67 bin Kara Servi ve Mavi Servi gibi ağaçların Karayolları Trafik mevzuatı da göz önünde bulundurularak, tekniğe uygun bir şekilde Kozluk ilçesinin Samanyolu Köyünden, Kozluk Siirt sınırına kadar, Batman Hasankeyf arası bölünmüş yol ile Batman-Beşiri arası bölünmüş yol olmak üzere toplam 126 KM yolun yeşillendirilmesi kararlaştırıldı. 


Ayrıca mevsimine göre dikilen fidanların bakımı Batman Belediyesi ile Batman İl Özel İdaresince yapılacak ve yaz mevsiminin kurak geçmesi durumunda da ağaçlar tankerlerle sulanacak.

YAKIT TASARRUFU ARTIYOR

Karayolu ağaçlandırmaları neticesinde, yeşilin her tonunda
rahat ve huzurlu bir ortamda seyahatlerin gerçekleşeceğini vurgulayan Vali Canalp, “Yol kenarlarının ağaçlandırılması, güneşin kavurucu sıcaklığında çıplak dağların yerine ağaçlar arasında rahat ve huzurlu seyahat imkanı sağlıyor. Ayrıca ağaçlar rüzgar perdesi görevi gördükleri için yakıt tasarrufunu da arttırıyor” dedi.

BASİT BİR YOL KENARI AĞAÇLANDIRMASI DEĞİL

Söz konusu projenin basit bir yol kenarı ağaçlandırması
olmadığını belirten Vali Canalp, “Yol kenarına dikilen ağaçlar ve diğer
bitkiler, yoldan çevreye yayılabilecek gürültü ve toz kirliliğini, hatta hava kirlenmesinin önlenmesi ile alakalı olarak çok önemli bir vazifeyi üstlenirler, havanın oksijen miktarını da artırırlar” değerlendirmesinde bulundu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu