GENELPOLİTİKA

Bakan Akar, öğrencilerle bir araya geldi

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, resmî ziyaret kapsamında gittiği Bosna Hersek’te, Uluslararası Saraybosna Üniversitesini de (IUS) ziyaret ederek öğrencilerle bir araya geldi.

Üniversite yerleşkesinde Saraybosna Eğitimi Geliştirme Vakfı (SEDEF Vakfı) Başkanı Hasan Topaloğlu, IUS Rektörü Ahmet Yıldırım ve diğer yetkililer tarafından karşılanan Bakan Akar, Rektörlük binasına geçti. Rektör Yıldırım’dan faaliyetlere ilişkin bilgi alan Bakan Akar, üniversitenin Şeref Defteri’ni imzalayarak  konferans salonunda öğrencilerle bir araya geldi.

Türkiye’nin, Balkanlar’daki huzurun ve barışın korunması için her alanda çalıştığını belirten Bakan Akar ”Türkiye ve Bosna Hersek’in dostluk ve kardeşlik bağları üzerine kurulu bir ilişkisi olduğunu belirterek “Ortak tarihî ve kültürel bağlarımız eğitim, sağlık, savunma ve ticaret alanlarında da güçlü ilişkiler kurmamızda etkili olmaktadır. Özellikle Bosna Hersek’teki birlik ve beraberlik sadece bölge için değil, tüm dünya için önemlidir. Bosna Hersek’te istikrar, siyasi birlik ve toprak bütünlüğünün Türkiye için önemli olduğunu ifade ederek “Dayton Barış Anlaşması tüm maddeleri ile devam etmektedir. Bu sebeple Bosna Hersek’te var olan siyasi kriz bir an önce son bulmalıdır. Balkanlar ve Bosna Hersek’in önemine değinen Bakan Akar, Türkiye’nin, Bosna Hersek gibi dost ülkelerdeki huzur, refah ve güvenlik için elinden geleni yapmaktadır. Tarafların talep etmesi hâlinde Türkiye’nin, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın da altını çizdiği üzere, her zaman ara buluculuk yapmaya hazır olduğunu belirtti.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu