YEREL

Atıl durumdaki hamam restorasyonla yeni yüzüne kavuştu

Elazığ Belediyesi Başkanı Şahin Şerifoğulları’nın vizyon projeleri arasında yer ‘Müzeler Şehri Elazığ Projesi’ çerçevesinde Harputta atıl durumda olan Hoca Hasan Hamamı’nda gerçekleştirilen restorasyon çalışmasında sona gelindi.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu
(UNESCO) Dünya Mirası Geçici Listesine giren 5 bin yıllık tarihi geçmişe sahip olan Elazığ’ın Harput Mahallesi tarihi ve kültürel tüm birikimiyle bir yaşam merkezi olması amacıyla Elazığ Belediyesi tarafından başlatılan çalışmalar devam ediyor. Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları tarafından tarihi yapılara yönelik restorasyon çalışmaları devam ediyor. Osmanlı mimarisine uygun olarak 1632-1634 yıllarda inşa edilen ve zamanla atıl duruma düşen Hoca Hasan Hamamı’nda, restorasyon çalışmaları yüzde 90 oranında tamamlandı. Yıkılmaya yüz tutmuş ve atıl durumda olan Hoca Hasan Hamamı, gerçekleştirilen restorasyon çalışması ile birlikte bambaşka bir görüntüye büründü. Gece ışıklandırmasıylada çevre düzenlemesiyle dikkatleri üzerine çeken hamam, Harput’u ziyaret eden vatandaşlardan tam not aldı.

Atıl durumdaki Hamamın yapılan restorasyon ile yeni bir yüze kavuştuğunu ifade eden Mahalle Muhtarı Zülküf Demirpolat, “Atıl durumdan yeni yüzüne kavuşan Hoca Hasan Hamam Müzesi’ndeyiz. Bir zamanlar atıl, yıkılmaya yüz tutan ve sadece duvarları mevcut olan Hoca Hasan Hamamı’nı Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları talimatıyla yapılan restorasyon çalışmaları ile hamam müzesine çevrildi. 1600’lü yıllara dayanan müzenin içinde hamam ile ilgili her şey mevcut. Vatandaşlarımız yapılan restorasyondan çok memnunlar Harput’umuza yeni bir yaşam ve dinlenme alanı kazandırıldı. Restorasyon yüzde 90 bitmiş durumda, önümüzdeki ay içerisinde açılışı planlanıyor. Müze Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde bir ilk olarak hizmete açılacak. Medeniyetler beşiği Harput’un, UNESCO Geçici Miras Listesinde, kalıcı listeye girmemiz de müzenin de büyük bir katkısı olacaktır”dedk

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu