SAĞLIK

Ankara İl Sağlık Müdürü Kurtcebe, Organ Bağışı Haftası Kapsamında, Ankara Lisesi’nde Düzenlenen Programa Katıldı

İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Ali Niyazi Kurtcebe ve İl Milli Eğitim Müdürü Harun Fatsa, Organ Bağışı Haftası kapsamında Ankara Lisesi’nde düzenlenen programda öğrenci ve öğretmenler ile bir araya geldi.

Programın açılışında konuşan Sağlık Müdürü, nakil bekleyen çok sayıda hasta olduğunun altını çizerek, ‘’Hasta sayıları bağış sayıların çok üstünde. En büyük amacımız canlıdan ziyade kadavradan bağış yapılması. Bunun yapılması da kişinin hayattayken bağışçı olması ile mümkün” dedi.

Sağlık Müdürü, Sağlık Bakanlığı’nın adaletli ve hakkaniyetli bir sistemi olduğunu dile getirerek, ‘’Bakanlığımızın oluşturduğu Organ Bağışçı Nakil Sistemi ile hasta verileri titizlikle sisteme giriliyor ve bu veriler ile bağışçıların verileri uyumlandırılıyor. Uyuşan organ ve dokuların ise ilgili hastaya nakli gerçekleştiriliyor” şeklinde konuştu.

Organ bağışçı sayılarının artması için paydaşlar ile birlikte eğitim ve farkındalığı artırmak amacıyla organizasyonlar da gerçekleştirildiğini ifade eden Kurtcebe, öğrenci ve öğretmenlerden ailelerini ve çevrelerini bu konuda bilgilendirmelerini istedi.

Açılış konuşmalarının ardından Doku ve Organ Nakli Ankara Bölgesel Koordinasyon Merkezi Sorumlusu Uzm. Dr. Huri Taştan tarafından organ bağışının önemi hakkında bir sunum gerçekleştirildi.

Programda; Sağlık Hizmetleri Başkanı Doç. Dr. Mustafa Alimoğulları, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İsmail Çetinkaya, Altındağ İlçe Sağlık Müdürü Dr. Lütfiye Özdemir Göksu ve Altındağ İlçe Milli Eğitim Müdürü Hasan Yıldırım da yer aldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu