GENEL

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 106. yıl dönümü

GAZİANTEP (AA) – 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 106. yıl dönümü dolayısıyla Gaziantep, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Malatya, Kilis ve Adıyaman'da tören düzenlendi.

Gaziantep Asri Mezarlık'taki şehitlikte düzenlenen törende Gaziantep Valisi Davut Gül, 5. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Hacı Halil Osma ve Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Atatürk Anıtı'na çelenk sundu.

Törende saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu, İl Müftüsü Hüseyin Hazırlar şehitler için dua okudu.

Tören, protokol üyelerinin şehit mezarlarına karanfil bırakmasıyla son buldu.

– Kahramanmaraş

Kahramanmaraş Şeyh Adil Mezarlığı'ndaki şehitlikte düzenlenen törene, Vali Ömer Faruk Coşkun, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Fatma Zehra Arslantaş, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Emin Terzioğlu ile şehit ve gazi yakınları katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Coşkun, Arslantaş ve Terzioğlu, şehitlikte bulunan Atatürk Anıtı'na çelenk sundu.

Vali Coşkun, burada yaptığı konuşmada, Çanakkale Zaferi'nin, tarihte eşi benzeri olmayan bir kahramanlık destanı ve Cumhuriyet'in kuruluşuna giden önemli bir adım olduğunu belirterek, “Çanakkale Zaferi hiç kuşkusuz sonuçları itibarıyla tarihin akışını ve her şeyden önemlisi Türk milletinin kaderini değiştiren çok önemli bir zaferdir.” ifadelerini kullandı.

– Şanlıurfa

Şanlıurfa Şehitlik Abidesi'ne çelenk sunulmasıyla başlayan törende saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Törende Vali Abdullah Erin, Şehitlik Özel Defteri'ne günün anlam ve önemine yönelik yazdığı yazıyı okudu.

Törene, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Faruk Bayuk, İl Emniyet Müdürü Selçuk Doğuş, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Metin Düz, Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcısı Önder Yeniceri, Şanlıurfa Şehit Aileleri Derneği Başkanı Mehmet Yavuz ile diğer ilgililer katıldı.

Tören sonunda katılımcılar şehit mezarlarını ziyaret ederek karanfil bıraktı ve dua okudu.

Buradaki törenin ardından Vali Erin ve beraberindekiler Haliliye Belediyesi tarafından yaptırılan Şehit ve Gazi Evi'nin açılış programına katıldı.

– Malatya

Malatya Yeşiltepe Şehir Mezarlığı'ndaki şehitlikte düzenlenen törende, Vali Aydın Baruş, 2. Ordu Komutanı Orgeneral Metin Gürak, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Şehitlik Anıtı'na çelenk sundu.

Baruş, Şehitlik Anı Özel Defterine şunları yazdı:

“Şanlı ecdadımızın, canları ve kanlarını uğrunda feda ederek miras bıraktıkları bu toprakların her zerresinin, bizlere mukaddes bir emanet olduğunun şuurundayız. Vatanımızı, istiklalimizi, bayrağımızı, bizleri millet yapan değerlerimizi koruma uğrunda atalarımızın bizlere ilham kaynağı olan şehadet ruhunu ilelebet yaşatmakta kararlı olduğumuzu bir kez daha yürekten ifade ediyoruz.”

Baruş, Gürak, Gürkan, İl Emniyet Müdürü Ercan Dağdeviren, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Necmi İnci ile protokol üyeleri, şehit kabirlerine kırmızı ve beyaz karanfiller bıraktı.

– Kilis

Kilis'te şehitlikte düzenlenen törende, anıta çelenk sunuldu, saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Şehitler için yapılan dualar ve okunan Kur'an-ı Kerim'in ardından şehit mezarlarına karanfil bırakıldı.

Törene Vali Recep Soytürk, Belediye Başkanı Servet Ramazan, Garnizon Komutanı Piyade Albay Soner Oruçoğlu, İl Emniyet Müdürü Mahmut Karabulut, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Ersin Aslan, Kilis Şehit ve Gazi Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Murat Cumhur Muhtar, protokol üyeleri ve şehit yakınları katıldı.

– Adıyaman

Adıyaman Yeni Mezarlık'ta düzenlenen törene, Vali Mahmut Çuhadar, Belediye Başkanı Süleyman Kılınç, Garnizon Komutanı Albay Bilgihan Yeşilyurt ile şehit ve gazi yakınları katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Vali Çuhadar, Belediye Başkanı Kılınç ve Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Adıyaman Şube Başkanı Hacı Erdengi, şehitlikte bulunan Atatürk Anıtı'na çelenk sundu.

Vali Çuhadar, burada yaptığı konuşmada, 18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 106. yıl dönümünü ve Şehitler Günü'nü idrak etmenin onur ve gururunu yaşadıklarını söyledi.

Çuhadar, “Bu vatan için kanlarını döken kahraman yiğitler, bu vatanı bize ağır bedeller ödeyerek hediye ettiğinizin bilincindeyiz. Aziz vatanımızın birlik ve bütünlüğü adına şehadete koşarak gösterdiğiniz fedakarlık, kefen biçilemeyecek kadar aziz ve tarihe sığmayacak kadar büyüktür.” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu